Tip dne

Vážně i nevážně, pro začátečníky i pokročilé

 

 

 

 

 

 

31.08.

Ať se vám daří. A když se zrovna nedaří, zatněte zuby a zkoušejte to znovu a znovu. Nevzdávejte se předem, neříkejte: na to nemám. Všechno jde, když se chce

*****

30.08.

Ideální postava neexistuje a my ještě máme tendenci se vidět hůř než tomu je ve skutečnosti. Zkuste nad sebou přimhouřit oko :o)

*****

29.08.

Na talíři zkuste dodržet pravidlo jedné třetiny: 1/3 příloha, 1/3 masa, 1/3 salátu

*****

28.08.

Klíčem k nárustu svalů je cvičení.

*****

27.08.

Jeden z mýtů je, že bílé pečivo je pro náš organismus jed. Není tomu tak, určitě by se měl stát součástí našeho - vyváženého jídelníčku. 

26.08.

Jízda na kole je vhodná opravdu pro všechny, i seniory. Po jízdě si dejte pár spinálních cviků.

*****

25.08.

Bruslaři jsou považováni za chodce, proto jim patří místo na levé straně silnice. 
 
*****

24.08.

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Ale když už tam musíte běžet, kupte si pepřák

****

23.08.

Snídaně je základ dne. Klidně se nacpěte, den je dlouhý.

*****

22.08.

Nejlepším lékem na bolavé klouby je pohyb.

****

21.08.

Dělal vám Jacíkův test (stoj – leh – stoj leh) problémy? Zkuste cvičení s Jill – 30 Day Shred, to vás určitě rozhýbe.

*****

20.08.

I bez činek můžete sval opravdu pořádně zapojit , představte si, že zvedáte zátěž, sval začne víc pracovat.

*****

19.08.

Chcete-li zhubnout chůzí, zapojte paže.

****

18.08.

Běh je v současnosti fenomén, ale nehodí se pro všechny - určitě ne pro obézní jedince a lidi s větší nadváhou. Ti by měli začít chůzí - 10.000 kroků denně je dostane do kondice. 

****

17.08.

Samotná zelenina vám nedá žádnou energii. Jsou to jen "hluché" kalorie. Kdo hodně sportuje, nemůže tedy žít jen ze zeleninových salátů.

*** 

16.08.

Spánek je nejlepší regenerace.

*****

15.08.

Pořiďte si do své běžecké výbavy něco reflexního, jako třeba tričko, vestu, tkaničky, pásky apod. Letos frčí neonové barvy, tak určitě něco seženete, např. Decathlon má celkem velký výběr. A TCHIBO každý rok na podzim nabízí běžeckou bezpečnostní vestu a různá blikátka. Už se docela brzy stmívá a běhat jen tak bez ničeho je nebezpečné.

****

14.08.

Využijte stávající ochlazení k postupnému otužování. Berte to jako přípravu na sportování na podzim a v zimě.

****

13.08.

Chodíte běhat/cvičit až večer a pak nemůžete usnout? Zkuste si dát čaj z meduňky.

*****

12.08.

Tuk z oblasti břicha nedostaneme tak, že budeme denně dělat 100 sedů-lehů. Tím si sice zpevní svaly, ale tuk zmizí jen zařazením sportu prováděném v aerobním režimu.

*****

11.08.

Nejčastěji trápí dospělé jedince bolesti zad. Většinou za to mohou zkrácené bederní vzpřimovače, prostě bedra. Pomoc je jednoduchá - protahovat, cvičit, protahovat (viz článek zde na Peci). Jenže lidi jdou raději na masáže či na rehabilitaci, protože je to mnohem jednodušší cesta...

*****

10.08.

Lepší je sportovat nežli brát antidepresiva. 

*****

09.08.

Nic není zadarmo. Nic nejde lehce a bez námahy, bez překonávání překážek a nástrah.

****

08.08.

Neposuzujte jídlo jako zdravé a nezdravé, ale jako moc nebo málo.

*****

07.08.

Jak dlouho vlastně trénovat? Obecně se ukazuje, že 150 minut týdně je pro obyčejného smrtelníka bez ambicí zápolit o olympijské zlato dostačující. Já bych to viděla tak: nejméně 150 minut pohybu týdně je minimum, však je to jen lehce přes dvě hodiny :o)

****

06.08.

Víte, že je dnes novoluní? Zkuste půst na prosčištění. Půst je otázka motivace a disciplíny. Berte to tak, že za ten den, kdy budete třeba jen pít vodu či čaje a jíst zeleninu nebo ovoce (nebo prostě co nejméně různých druhů potravin), se tělo pročistí a hlavně se uleví střevům i žaludku. Není to dieta, jen čištění... Jo, a totéž platí i pro úplněk.

****

05.08.

Může se hodit...:

http://www.fsps.muni.cz/strecink/?stranka=aplikace-strecinku&podstranka=staticky

****

02.08. - 04.08.

Chystáte se na některý z podzimních závodů ? Pak je nejvyšší čas začít s řádnou přípravou. I zde na Peci najdete např. plán na 5km.

*****

01.08.

Prsa, břicho, zadek = ženské křivky. Jsme ženy a jako ženy bychom měly vypadat. Ne být tlusté či otylé, ale pěkně vytvarované a zpevněné. Honba za ultraštíhlou postavou je nesmysl. Nechceme přeci vypadat jako dvanáctiletí kluci ;-)

*****

31.07.

Nevěřte striktně všemu, co se píše. Jděte cestou pokus-omyl a naslouchejte svému tělu.

*****

30.07.

V rozmanitosti je krása. Zbořte rutinu svých tréninků - zkoušejte nové sporty, v posilovně měňte plány každých šest týdnů, při běhu zkoumejte nové trasy, běžte do terénu, střídejte tempa, na kole si vyjeďte někam, kde to neznáte.. Atd. Atp.  Kromě toho, že vás to třeba bude víc bavit, dostane i mozek nové podněty a bude se z nových poznatků radovat, tzn.: ještě více endorfinů :-)

*****

29.07.

Příjem vápníku nepodceňujte. Doporučená denní dávka je různá dle věku: 19-50 let: 1000 mg, starší: 1200-1500 mg. Vápník není jen v mléčných výrobcích, ale obsahuje ho hodně i: losos, sardinky, mandle, brokolice, červená řepa, kapusta, sojové mléko a tofu.

*****

23. - 28.07

Užívejte si pravé léto, které v těchto dnech panuje. Pokud to nevydržíte bez sportu, sportujte brzy ráno nebo večer, kdy je vzduch o něco chladnější.

*****

22.07

V těchto dnech, pokud sportujete, nepijte jen samotnou vodu, dejte si i ionťák či minerálku. Více se potíte, musíte tedy tělu dodat více živin zpět.

*****

20. - 21.07

Hubnete? Hlídejte si svůj denní příjem v kalorických tabulkách. Založte si svůj profil, kde si můžete nastavit základní parametry a pak už jen sledovat, zda jíte správně.

*****

19.07.

Křeče mohou být způsobeny nedostatkem draslíku. Dejte si občas banán.

****

18.07.

Udělejte si test šíje, čili flexibilitu krční páteře

Sedněte si nebo stoupněte před zrcadlo, ramena dolů, podsaďte pánev.  Postupně hlavu předkloňte, ukloňte a otočte, to vše pěkně pomalu až do prvního tahu.

Správný rozsah pohybu

a)      předklon (nepředsouvat hlavu): brada skoro na prsa

b)      úklon hlavy (ramena držte rovně): úklon cca 450

c)       otočení: brada cca 2 cm od ramenního kloubu

Pokud to nedáte, máte šíjové svaly zkrácené a je třeba je přesně těmito cviky protahovat. Vždy ten pohyb učiňte, pak pomalu 3x nádech výdech.

*****

17.07.

Zelenina by měla být nedílnou součástí vašeho jídelníčku - nejméně 500 g denně. Zdá se to hodně, ale je to jedna okorka a pár rajčat. A když si ke každému jídlu dáte trochu, splníte to raz dva.

*****

16.07

malý test:

http://flashfabrica.com/f_learning/brain/e_brain.html

*****

15.07.

Kapučínko, latté, frapé, vídeňská káva... to všechno a mnoho dalších kafí, kde je mléko či šlehačka, jsou kalorické bomby. Berte to třeba jako svačinku, ale ne jako nápoj, který si dáte několikrát denně. 1x týdně by mohlo stačit :o))

*****

14.07.

To švihadlo na týdenní výzvu si raději kupte. Přeci jen skákání přes švihadlo jako pomocník při zvyšování kondice je k nezaplacení. Více: 

http://www.kvrezac.cz/clanky/detail/skakani-pres-svihadlo.htm

*****

13.07.

Užijte si neděli :o)

****

12.07.

Nezříkejte se pečiva, ani celozrnného, ani bílého. Nesnězte ale na posezení půl bochníku či dvacet rohlíků. Ráno se pečiva bát nemusíte vůbec, k večeři už stačí třeba jen plátek toustu či jedna houska. 

*****

11.07.

Je těžké začít pravidelně sportovat, ještě těžší je ale u toho vydržet. Začátečník si proto může vytvořit jakýsi plán, co kdy bude dělat, a pak si to jen odfajfkovat jako splněné.

*****

10.07.

Protahování, čili strečink, provádějte pouze zahřátí.

******

09.07.

Úkol č. 2, test vaší kondice, to byste měli zaběhnout/ujet/ujít co nejrychleji. Klidně trénujte, máte času dost ;o)

*****

08.07.

Zápisy o vašich aktivitách můžete psát kdykoliv - přes deníček. Mailem mi to prosím už neposílejte.

*****

07.07.

V posilovně měňte cvičební sestavu cca. každých šest týdnů.

*****

06.07.

Víte, že podíl zeleniny ve vašem jídelníčku by měl činit až 600 g denně?

*****

05.07.

Odpočívejte. I odpočinek, čili regenerace, je součástí sportování. Svaly si potřebují odpočinout, nabrat sílu do dalších tréninků. Je regenerace aktivní, např. velmi pomalý běh na hodně nízkou tepovku, nebo i pasivní, při kterém si vezmete knížku a lehnete si na své oblíbené kanape :o) 

*****

04.07.

Nejezděte na kole po chodníku. Mohli byste dostat pokutu  (jako já dneska :o))

*****

03.07.

Snažíte-li se zhubnout pomocí cvičení v posilovně, procvičujte všechny svalové skupiny, nesoustřeďte se např. jen na hýždě nebo stehna. Cvičení samotné by mělo trvat cca. 30 minut (mezi jednotlivými cviky si dejte jen krátkou pauzu), půlhodinu věnujte aerobní aktivitě, např. 10 minut rotoped na zahřátí, 20 minut po skončení cvičení. Místo rotopedu můžete použít i běhátko či orbitrek.

*****

02.07.

Snídejte, snídaně je základem zdravé výživy (nejen) nás sportovců. Díky ní získáte dostatek energie ke zvládnutí všech úkolů, které na vás čekají. Pokud ráno nemáte hlad, je možné, že jste se večer najedli moc ;-)

*****

01.07.

Radujte se ze života. Důvod se vždycky najde :o)