Čím jsem si dnes udělala radost

21.01.2012 22:49

Člověka v životě mnohdy ovlivní to, co zpočátku vůbec nechápe jako nějaké znamení či něco zásadního. V mém případě to byl úplně obyčejný článek v jednom ženském časopise jakých denně čteme tucty. Jenže tenkrát se psal rok 1987 a časopis byl západoněmecký.

Naše ženy v té době byly vedeny k tomu, aby rodily a staraly se o muže a rodinu. Většina holek proto velmi brzy spěchala pod čepec, a která neměla kolem dvaceti let dítě a manžela, na tu se koukalo všelijak. Miluj manžela svého a děti své, na své potřeby moc nekoukej. Klidně to mohl být slogan té doby. No, a pak se mi dostal do ruky zmíněný časopis a v něm článek, který říkal úplný opak. Prý si na sebe máme udělat čas a věnovat se svým koníčkům a svým potřebám. Hltala jsem text a nechápala, ale rozhodně jsem to chtěla dělat také tak. Hodina denně jen pro sebe, taková maličkost!

A začala jsem to dodržovat. Neříkám, že se vždy podařilo někde tu hodinu najít, ale s trochou šikovnosti to jde a okolí si zvykne. Občas jsem si právě kvůli nepochopení připadala i trochu sobecká, ale pak jsem se naštěstí zúčastnila jednoho školení o psychologii, kde mi můj postoj „posvětili“.

Museli jsme se podrobit testu a jedna z otázek byla: Kdo je ve vašem životě nejdůležitější? Nemohla jsem se rozhodnout mezi dětmi a manželem a tak jsem na to šla vylučovací metodou. Klikatými cestičkami jsem nakonec dospěla k názoru, že nejdůležitější jsem vlastně já sama. Manžel může odejít, děti zcela určitě odejdou, a kdo mi zbude? Já. Zajímavé bylo, že z celého sálu, odhadem kolem 200 lidí, jsme byli jen tři, kdo se přiznal, že napsal sebe!

Tím chci říci jen jedno – tam někde to všechno začíná – u vědomí, že já jsem ta nejdůležitější osoba pro sebe samou na celém světě. Pokud k sobě budu přistupovat s patřičnou úctou, starat se o sebe, pokud budu trochu sobecká a dopřeji si každý den něco, co bude jen mé a jen pro mě, tak budu šťastná a spokojená. Zní to jako scifi či nadšený výkřik filozofie nějaké sekty? Přísahám – je to má filozofie :o)

Ať chce někdo zhubnout, začít sportovat, či jen v klidu prožít tento rok, měl by se podívat do svého nitra a nejdřív si v něm lehce poklidit. Tak, a až uklidíte, popojedem, protože náš cíl je jasný - nezůstat za pecí!

 

Diskusní téma: Čím jsem si dnes udělala radost

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek